Nauka

tematyczny blog internetowy!

15
Dec

Piasek dla kotów

Piasek dla kotów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Żwirki dla kotów
W każdym apartamencie, gdzie żyje kociak, powinien znaleźć się także koci żwirek różnego typu. Koty zawsze wypróżniają się w żwirku, wtedy piecza nad nimi jest łatwiejsza niż w przypadku psa. W kuwetce musi znajdować się pewna substancja, która będzie miała cel: wchłaniać to, co wydala kot. Kiedyś właściciele kociaków wypełniali kuwety takimi surowcami jak wióry, piasek lub gazety. Zazwyczaj są to substancje, które sprawiają, iż mycie oraz opróżnianie są dość niekomfortowe, a ponadto nie pochłaniają zapachu i nie zbrylają się. Trzeba wiedzieć, że kot na ogół nie będzie pragnął wypróżniać się w niewymienionej kuwecie – bywa, iż znajduje sobie inne świeże miejsce. Z tego powodu odpowiednie uzupełnianie kuwety to kluczowa kwestia nie jedynie dla zwierzaka, lecz też dla posiadacza, który będzie zajmować się utrzymaniem czystości. Dzisiaj wykorzystywanie takich substancji jak piasek lub papiery nie są już obowiązkowe, gdyż sklepy zoologiczne proponują dość wygodne rozwiązanie, tzn. żwirki dla kotów.
Właściciele kociaków mają przeróżny wybór żwirów do kuwet. Kluczową cechą podłoży zbrylających dla zwierząt jest absorbowanie zapachu a także zbrylanie się, bo wtedy można w prosty sposób wyprzątnąć kuwetę. W serwisach dla zwierząt zazwyczaj można uzyskać nawet parę gatunków żwirków. Zasadniczo można podzielić je na poniższe grupy: żelowe, drewniane a także żwirki z bentonitu.
Każdziutki z takich podłoży ma odmienne cechy i to od posiadacza zależy, na który się zdecyduje. Wybierając żwirek , warto brać pod uwagę ich zalety i minusy.
Żwir silikonowy wykonany jest z substancji o nazwie piaskowiec. Charakteryzuje się tym, że szybko wchłania mocz oraz gromadzi go wewnątrz. Doskonale eliminuje odór, dlatego nie wymaga częstego opróżniania toaletki. Minusem żwirku wapienno-piaskowego jest fakt, iż po określonym czasie nabiera żółtego odcienia, co może wyglądać dość nieestetycznie – dlatego warto jest stosować go w kuwetach zamkniętych.
Podkład z wałków drewnianych jest skuteczny i konsekwentnie niweluje zapach. Inną zaletą takiego żwirku dla zwierząt jest alternatywa wyrzucenia go do toalety (tylko w niewielkich ilościach). Zazwyczaj tego rodzaju podkład może być bardzo rozdrobniony i lekki, , z tego względu, zdarza się że rozchodzi się po domu na zwierzęcych łapkach.
Żwirek bentonitowy to dość modny rodzaj podłoża, który zbryla się w grudki, a wtedy czyszczenie po kociaku jest bezproblemowo. Można go zamówić w przystępnych kosztach. Genialnie wchłaniają brzydką woń. Nie można niestety usuwać go w kanalizacji, gdyż będzie na ogół skutkować to zapchaniem. Właściciele na ogół wsypują zużyty żwirek do foliowego woreczka a nastepnie wynoszą go do śmietnika.
Dobrze jest zdecydować się na typowy żwirek dla kotka, gdyż znacząco ułatwia to taką opiekę nad pupilem. Zagwarantowanie odpowiedniej toalety kotom to obowiązek posiadacza, dobrze jest przyjrzeć się opcjom, które oferują obecnie sklepy internetowe.

źródło: żwirek dla kota


Comments are closed.